POPIS

Požiadavky

Program beží na jednom počítači, ktorý má úlohu servera programu. Server predstavuje počítač s OS Linux, kde musí byť nainštalovaný alebo inak sprístupnený databázový server. V súčastnosti používame databázový server MySQL 3.23. Na tento server sa pripája aplikácia programu, ktorá priamo komunikuje s užívateľom v textovom prostredí.
 • Minimálne: PC 386, 16MB RAM, 500MB HDD, klávesnica, monitor,(tlačiareň)
 • Odporúčané: PC 686, 128MB RAM, 2GB HDD, TCP-IP pripojenie

  Komunikácia

  Na komunikáciu sa zatial používa len klávesnica. To umožňuje pripojiť sa na server prostredníctvom "telnet" alebo bezpečnejšieho "ssh" protokolu. Klienti týchto protokolov sú dostupní pre všetky používané operačné systémy, takže na používanie programu z ľubovoľného počítača stačí TCP-IP pripojenie na server, teda aj prostredníctvom Internetu.

  Závislosti

  Na skompilovanie programu treba knižnice:
 • ncurses- ovládanie textového prostredia
 • glib- základ dynamických štruktúr programu
 • libmysqlclient- práca s databázou MySQL

  Štruktúra

  Program obsahuje knižnice (adresáre): Podrobnejší popis jednotlivých funkcií je zdokumentovaný priamo v hlavičkových súboroch. Ako textový editor odporúčame použiť VIM, ktorý dokáže skrývať bloky kódu. Na kompiláciu programu stačí zadať "make". Na databázovom serveri treba vytvoriť databázu prostredníctvom sql-scriptu "./db/data/tucniak.sql". Štandardne je program nastavený pre užívateľa "tucniak" bez hesla (zmenu prístupových nastavení do databázy treba urobiť v kóde /api/t_main.c riadok 21)

  Dátový model

  Štruktúru dátového modelu nájdete tu. Je vytvorená manuálne pomocou tabuliek html. Ak by niekto poznal GPL softvér kde je možné navrhovať dátový model podobne ako napr. v MS Access (nerád to priznávam ale je to môj oblúbený komerčný nástroj, ale kedže tento projekt má byť GPL nechcem ho používať)